Ministerstwo Edukacji Narodowej:
Program edukacyjny OGNIK
Ognik to szkolenie przeznaczone dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, realizowane w ramach rządowego programu Bezpieczna+ przy współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Jego celem jest przygotowanie strażaków do prowadzenia praktycznych zajęć z dziećmi w salach edukacyjnych „Ognik”, które służą upowszechnianiu wśród młodszych dzieci bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarowego. Głównymi odbiorcami programu są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Materiały edukacyjne o tematyce pedagogiczno-psychologicznej:
Cechy rozwoju dziecka w IV-VI. Jak przebiega rozwój młodszego nastolatka.
Cechy rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
Cechy rozwoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym
Elementy psychologii społecznej
Metodyka zajęć w przedszkolu i klasach I-III
Podstawowe zasady porozumiewania się między ludźmi
Specyfika komunikowania się z dziećmi
Materiały pomocne przy aranżacji i wyposażeniu sal edukacyjnych:
logo_OGNIK
OGNIK_TABLICA_60X60CM
prezentacja_SALA_EDUKACYJA_OGNIK
Projekt_3D_SALA_EDUKACYJA_OGNIK
Materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć z dziećmi:
Scenariusz zajęć dla dzieci OGNIKI 2017
Wstęp do scenariusza
Strażak Florek i koty-prezentacja do scenariusza zajęć
Smog w Ognikach
Prezentacja Smog czy smok
Filmy animowane dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa pożarowego
Filmy są materiałem edukacyjnym wspierającym pracę strażaków prowadzących zajęcia z dziećmi w salach edukacyjnych „OGNIK”. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–10 lat. Powstały w ramach realizacji Rządowego programu „Bezpieczna+”.
Co zrobić, gdy zapali się na kimś ubranie?
Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru w domu lub w szkole?
Jak zachować się, gdy pali się las lub łąka?
Znaki ewakuacyjne, podręczny sprzęt gaśniczy oraz bezpieczna i praktyczna ewakuacja
Jak skutecznie zaalarmować służby pomocnicze?
Baza wypoczynku
Baza wypoczynku. Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie zawiera informacje dotyczące m.in. miejsca wypoczynku, liczby uczestników, kadrze opiekuńczej, programu. Każdy rodzic może dowiedzieć się czy wypoczynek, na który wybiera się jego dziecko, został zgłoszony w specjalnej bazie danych uruchomionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dostępnej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl. Informacja o poszczególnych turnusach udostępniania jest służbom sprawującym nadzór nad bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży: Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Wykwalifikowana kadra to jeden z najważniejszych warunków bezpiecznego i udanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Kadra opiekuńcza tworzy niepowtarzalną atmosferę, pozwalającą na zintegrowanie wszystkich uczestników, tworzy urozmaicony, dostosowany do potrzeb uczestników program. Liczba wychowawców musi odpowiadać liczbie uczestników wypoczynku.
Informacja dotycząca elementów odblaskowych
Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności, którą można osiągnąć przez noszenie odzieży lub elementów odblaskowych. Elementy te mają zapewnić lepszą widoczność uczestników ruchu drogowego i zmniejszyć ryzyko wypadku.
Prawo o ruchu drogowym1 zobowiązuje osobę poruszającą się po drodze, po zmierzchu oraz poza obszarem zabudowanym, do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przywiązuje szczególną uwagę nie tylko do zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpiecznych warunków w szkole, ale także w drodze do szkoły i domu. Dlatego zachęcamy do noszenia odblasków na każdej drodze, aby być widocznym dla uczestników ruchu drogowego także w obszarze zabudowanym.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2017 r., poz. 1226) pełni rolę organu monitorującego system kontroli wyrobów nieżywnościowych oznaczonych znakiem CE, w tym środków ochrony indywidualnej.
Na rynku można znaleźć wiele elementów odblaskowych oraz odzieży ochronnej, jednak nie wszystkie wprowadzane do obrotu produkty spełniają obowiązujące wymagania techniczno-prawne i zapewniają całkowite bezpieczeństwo. Mając powyższe na względzie na względzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Minister Edukacji Narodowej zachęcają do uważnego czytania etykiet, sprawdzania atestów oraz zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w stronie internetowej https://uokik.gov.pl/.
Ministerstwo Sportu i Turystyki:
Akcja informacyjno-edukacyjna - Bezpieczna Woda
Akcja „Bezpieczna Woda” jest skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, jak i dla całego środowiska wodniackiego. Celem akcji „Bezpieczna woda” jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.
Akcja obejmie swym zasięgiem, w zakresie informacyjno-edukacyjnym, szkoły na terenie całego kraju, natomiast działania promocyjne skoncentrowane są na obszarach wodnych m.in. kąpieliskach, stanicach wodnych oraz marinach.
Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje Akcję „Bezpieczna Woda” we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK.
Założeniem Akcji jest zmniejszenie liczby wypadków podczas letniego wypoczynku poprzez wykształcenie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży szkolnej uprawiających sporty i rekreację wodną.
Link do programu Bezpieczna Woda
Akcja informacyjno-edukacyjna – Bezpieczny Stok
Adresatami akcji „Bezpieczny stok” są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna jako potencjalni narciarze, ale także ich rodzice, nauczyciele oraz wychowawcy w całej Polsce.
Swoim zasięgiem akcja obejmuje całą Polskę, ale także obejmuje wszystkie wyciągi, trasy narciarskie i okolice ośrodków narciarskich w ich regionach występowania, w tym także na Suwalszczyźnie, w województwie Świętokrzyskim czy Warmińsko-Mazurskim.
Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje Akcję „Bezpieczny Stok” we współpracy z Polskimi Stacjami Narciarskimi i Turystycznymi przy wsparciu, Ministerstwa Edukacji Narodowej , Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz TOPR i GOPR.
Założeniem Akcji jest kształtowanie świadomości i prawidłowych zachowań podczas uprawiania sportów zimowych w szczególności na stokach narciarskich i w górach wśród społeczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi dostępnymi na stronie www.bezpiecznienastoku.pl.
Ministerstwo Zdrowia
Opieka zdrowotna nad uczniami
Edukacja zdrowotna w zakresie udzielania pierwszej pomocy
Zgodnie z art. 166 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017r. poz. 1430, 2217, z 2018 r. poz. 138, 398), Uczniowie szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia, z wyjątkiem uczniów szkół dla dorosłych, podlegają obowiązkowi w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa
Szkolenie przygotowujące nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych z pierwszej pomocy
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Działania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
www.zhr.pl
Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – wyspecjalizowana stała służba hopr.zhr.pl. HOPR zrzesza w patrolach i drużynach ratowniczych (jednostkach ratowniczych) osoby posiadające kwalifikacje ratowników przedmedycznych lub kwalifikacje osób uprawnionych do podejmowania medycznych działań ratowniczych, a także osoby zdobywające te kwalifikacje.
Nauka zasad pierwszej pomocy towarzyszy ponadto harcerkom i harcerzom na każdym etapie ich harcerskiego życia. Szkolenia z pierwszej pomocy są na stałe wpisane w harcerski program śródroczny i obozowy, znajomość zasad pierwszej pomocy jest ujęta w regulaminach stopni i sprawności, a dobrze skompletowana apteczka jest niezbędnym wyposażeniem każdego zastępu i drużyny.
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, tel. 22 629 12 39, e-mail: naczelnictwo@zhr.pl
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego:
Opracowanie przygotowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych – bezpieczne formy i zalecenia higieniczno-sanitarne
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Działania Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno – Krajoznawczy PTTK (OMTTK PTTK)
http://mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/omttk-pttk
OMTTK PTTK jest konkursem, dla ambitnych młodych turystów. Składa się z siedmiu głównych konkurencji i kilku pobocznych. Sprawdzają one w sposób wszechstronny wiedzę z zakresu turystyki, krajoznawstwa, historii, terenoznawstwa, pierwszej pomocy, znajomości roślin, zwierząt i itp. Nauczyciel przygotowując uczniów do startu w OMTTK, ma możliwość przekazania im wiedzy przekrojowej, dotyczącej wielu zagadnień.
Rywalizacja odbywa się w trzyosobowych zespołach, ale dodatkowo w każdej konkurencji przyznawane są nagrody indywidualne, dla najlepszych uczestników, zdobywców najwyższych not w danej kategorii. Laureaci finału centralnego są młodymi specjalistami w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa Polski. Rokrocznie tematyką przewodnią turnieju jest wiedza o innym województwie, gdzie na zakończenie rywalizacji odbywa się finał centralny. W roku szkolnym 2012/2013 będzie to województwo warmińsko-mazurskie. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Elblągu.
Koordynator: Paweł Zań, główny specjalista ds. inicjatyw programowych, Zarząd Główny PTTK, ul. Senatorska 11, 00-075 Warszawa, tel. +48 22 826 22 51, wew 121, e-mail: pawelzan@pttk.pl
Stowarzyszenie Laboratorium Troski
Program Smok Mądragon Daje Radę
Program Smok Mądragon Daje Radę
Program „Smok Mądragon Daje Radę” – to edukacyjny projekt profilaktyczny, realizowany w szkołach podstawowych w klasach I-III, obejmujący szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze czy podczas zabawy. Ta inicjatywa społeczna jest kolejnym – po projekcie „Akademia Misia Ratownika” – działaniem podjętym przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski, na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i zmniejszenia wypadków z ich udziałem. Akcja adresowana jest do dzieci w wieku 6-9 lat, dlatego została przygotowana w konwencji bajkowo-fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Kontakt: 12-623-73-81 e-mail: stowarzyszenie@laboratoriumtroski.org
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego:
Podręcznik dla organizatorów ruchu pieszego
Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy
Poradnik pożądanych zachowań
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Ogólna charakterystyka zagrożeń - Poradniki
Alert RCB – najważniejsze pytania i odpowiedzi
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych
Bezpieczna szkoła
Urząd Transportu Kolejowego
Kampania Kolejowe ABC
Kampania Kolejowe ABC
Bezpieczeństwo na obszarach kolejowych, nie tylko podczas wakacji!
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zarówno w trakcie wakacji jak również w czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w ciągu roku szkolnego zachęcamy do kształtowania u uczniów właściwych zachowań podczas transportu drogowego oraz kolejowego.
Urząd Transportu Kolejowego prowadzi działania informacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach projektu pn. Kampania Kolejowe ABC. Otrzymały one honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej. Celem tego projektu jest rozwój świadomości najmłodszych uczestników ruchu w zakresie bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania na dworcach, peronach, przejazdach kolejowych i w okolicach torowisk.
W ramach kampanii przygotowane zostały materiały edukacyjne, które mogą posłużyć rodzicom i nauczycielom do wzbogacenia wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym w zakresie edukacji bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Mając na względzie, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przywiązuje szczególne znaczenie do upowszechniania wśród uczniów wiedzy o bezpieczeństwie, zachęcamy do zapoznania się z informacjami i materiałami zamieszczonymi w stronie internetowej https://kolejoweabc.pl/ . nauczycieli zachęcamy do wykorzystywania zamieszczonych materiałów podczas prowadzenia zajęć wychowawczych i edukacyjnych.
Mamy nadzieję, że wspólne działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa uczniów podczas podróży i korzystania z transportu kolejowego.
Grupa PZU
Akcja „Odblaski – dziecko na drodze”