O co zadbać przed wyjazdem? Jak się przygotować, co zabrać, o czym lepiej nie zapomnieć? Strona internetowa www.turystykabezryzyka.gov.pl jest przydatna dla wszystkich osób, które podróżują w kraju i za granicą. Znajdują się na niej informacje na temat przygotowania do podróży, bezpiecznego transportu, w tym praw pasażerów, bagażu, zdrowia i ubezpieczeń podróżnych, dokumentów, wypoczynku dzieci i młodzieży, praw klientów biur podróży, a także reagowania w trudnych sytuacjach.
Strona www.turystykabezryzyka.gov.pl została przygotowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach akcji informacyjnej na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa turystów. Powstał także spot informacyjny:
Zachęcamy do skorzystania ze strony i życzymy bezpiecznego wypoczynku!
Przez ostatnie dwa miesiące utonęło w Polsce już ponad 60 osób. Uważam, tak jak i Państwo, że powinniśmy zrobić wszystko, by zapobiec tym dramatom – napisała w liście do dyrektorów szkół szefowa MEN.
Joanna Kluzik-Rostkowska zachęca dyrektorów do pokazania uczniom filmu edukacyjnego, który może uchronić ich przed tragedią. Wszystko to w ramach przygotowania dzieci i młodzieży do bezpiecznego spędzenia wakacji.
Film pt. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych” przygotowali instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.
Minister edukacji narodowej objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.
„Film trwa 43 minuty, akurat tyle, by poświęcić mu jedną lekcję” – pisze w liście szefowa MEN.
Obejrzyj film
„Ten film może uratować komuś życie, dlatego gorąco zachęcam do pokazania go uczniom” – napisała Joanna Kluzik-Rostkowska.
List minister edukacji do dyrektorów szkół.
Statystyki są przerażające. Z roku na rok liczba utonięć wzrasta. W ostatnich pięciu latach woda odebrała życie prawie 2000 osób, w tym dzieciom i młodzieży.
W 2014 r. utonęło 646 osób. To dlatego instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przygotowali film edukacyjny „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych”. – Celem naszych działań jest podniesienie świadomości w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodą oraz wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacjach zagrożenia od najmłodszych lat – wyjaśnia Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, autor i pomysłodawca akcji edukacyjnej.
Trailer filmu
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Urszula Augustyn – sekretarz stanu w MEN, pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach spotkała się we wtorek (19 maja) z Jurkiem Owsiakiem, prezesem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc to główne tematy poruszane podczas spotkania.
Minister Urszula Augustyn wyraziła chęć cyklicznej współpracy z Fundacją WOŚP: – Bazując na państwa wiedzy i doświadczeniu, chętnie podejmiemy współpracę, która z pewnością zaowocuje wypracowaniem kolejnych rozwiązań i dobrych praktyk – powiedziała.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy realizuje program edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”. Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych i opiera się na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Do tej pory programem zostało objętych 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Fundacja przekazuje szkołom fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki oraz filmy.
„21 sposobów przeciwdziałania mowie nienawiści” to temat seminarium, w którym uczestniczyła dzisiaj (23 kwietnia) Urszula Augustyn – sekretarz stanu w MEN, pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach. Wiceminister edukacji podziękowała wszystkim, którzy działają na rzecz wypracowania dobrych praktyk antydyskryminacyjnych. – Proszę o dotarcie do innych środowisk i przekazanie doświadczeń, które zdobędą państwo podczas dzisiejszych warsztatów – powiedziała. – Mam nadzieję, że wspólnie wypracowane praktyki dotrą w każdy zakątek Polski – dodała minister Urszula Augustyn.
Organizatorami spotkania byli Ośrodek Rozwoju Edukacji, Fundacja Batorego oraz Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Na seminarium został zaprezentowany poradnik, w którym opisano 21 sposobów na to jak można działać i przeciwstawić się praktykom dyskryminacyjnym. Po prezentacjach eksperckich odbyła się sesja warsztatowa.
W Belwederze w środę (22 kwietnia) odbył się uroczysty finał trzeciej edycji akcji „Zwierzak za kierownicą” z udziałem Urszuli Augustyn – sekretarza stanu w MEN, pełnomocnika Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach. Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska objęła to wydarzenie honorowym patronatem.
W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 30 000 dzieci i młodzieży.
„Zwierzak za kierownicą” to projekt skierowany do najmłodszych uczestników ruchu drogowego – dzieci oraz młodzieży. Ma na celu wskazanie zagrożeń na drodze oraz sposobów ich unikania. Konkurs wpisuje się w ramy Światowej Dekady Działań ONZ na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Pomysłodawczynią akcji jest poseł Beata Bublewicz. W spotkaniu wzięli udział ambasadorzy akcji, którzy podkreślali istotę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwrócili uwagę na to, że niezwykle ważne jest odpowiednie edukowanie od najmłodszych lat.
Sekretarz stanu Urszula Augustyn, Pełnomocnik Rządu do spraw bezpieczeństwa w szkołach uczestniczyła w czwartek (16 kwietnia) w konferencji inaugurującej projekt „Przytul Hejtera”. Kampania społeczna poświęcona zapobieganiu problemowi przemocy werbalnej w internecie wśród dzieci i młodzieży realizowana jest pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Jej organizatorem jest Fundacja Dzieci Niczyje.
Małżonka Prezydenta RP oficjalnie otworzyła konferencję. – Naszym zadaniem jest pochylenie się nad tymi, którzy doświadczają nienawiści. Jestem wdzięczna wszystkim młodym ludziom, którzy włączyli się w akcję, warto rozmawiać i toczyć dialog – powiedziała Anna Komorowska.
Akcję społeczną wsparł także Facebook oraz młodzi twórcy, którzy przygotowali teledysk promujący kampanię.
Zdjęcia: Piotr Molęcki/KPRP
Sekretarz stanu Tadeusz Sławecki wziął udział w uroczystości powołania PaTPORTU w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. PaTPORT to najnowsze rozwiązanie dla osób, które są zainteresowane zainicjowaniem lub włączeniem już prowadzonych działań do ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”.
Głównym zadaniem programu „Profilaktyka a Ty” jest inspirowanie uczniów szkół ponadpodstawowych do tworzenia lokalnych młodzieżowych grup PaT. Grupa PaT może być utworzona na poziomie organizacyjnym jednostki samorządowej (gmina, miasto, powiat). W styczniu 2015 roku wprowadzono nowe rozwiązanie organizacyjne, którym jest możliwość samodzielnego tworzenia PaTPORTÓW.
Podczas gali w Radzyniu Podlaskim miała miejsce premiera spektaklu edukacyjno – profilaktycznego „SEKRET” w wykonaniu radzyńskiej młodzieży.
W związku w pojawiającymi się informacjami dotyczącymi pobierania opłat za szkolenia nauczycieli biorących udział w programie „Bezpieczna i przyjazna szkoła” informujemy:
Szkoły do rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” przystępują DOBROWOLNIE i mają zagwarantowany BEZPŁATNY udział we wszystkich działaniach przewidzianych w programie. Dotyczy to między innymi szkoleń kierowanych do nauczycieli, uczniów, rodziców, a także korzystania z różnych materiałów informacyjno-edukacyjnych, udziału w konferencjach regionalnych.
Nawet najlepszy program rządowy nie będzie miał sensu, jeśli setki czy tysiące osób nie zechcą do niego dołączyć – powiedziała dzisiaj Urszula Augustyn, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach w trakcie konferencji w Sejmie.
Spotkanie zainaugurowało program certyfikowania placówek edukacyjnych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą – „Chronimy dzieci”.
– Wszyscy zabiegamy o to, aby polska szkoła była szkołą mądrze prowadzoną, bezpieczną i otwartą. I od wszystkich nas zależy bezpieczeństwo najmłodszych. Musimy sobie zdawać sprawę z tej odpowiedzialności – mówiła Urszula Augustyn.
W spotkaniu, organizowanym przez MEN przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, wzięli udział m.in. przedstawiciele ministerstw pracy i polityki społecznej oraz sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka, a także nauczyciele i dyrektorzy szkół. Spotkanie otworzył Marszałek Sejmu – Radosław Sikorski.
„Chronimy dzieci” to ogólnopolski program certyfikowania placówek edukacyjnych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą. W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” realizuje go Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, wojewódzkimi kuratoriami oświaty oraz wieloma partnerskimi organizacjami i instytucjami w całej Polsce.
Celem programu jest ochrona dzieci przed przemocą i cyberprzemocą ze strony osób dorosłych (rodziców, opiekunów, pracowników placówki) oraz rówieśników. Program realizowany jest poprzez wdrażanie w placówkach standardów ochrony dzieci przed przemocą.
Standardy ochrony dzieci to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci m.in. nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka, a wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka i jak interweniować w przypadkach podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w rodzinie. Zgodnie ze standardami wszystkie dzieci w placówce uczą się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi, rówieśnikami w realnym świecie i w Internecie oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Rodzice natomiast dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i przekazywać mu zasady bezpieczeństwa.
Wszystkie placówki, które spełniają standardy ochrony dzieci, otrzymują certyfikaty Chronimy Dzieci, które co roku będą weryfikowane. Certyfikat jest potwierdzeniem, że w placówce podejmowane są działania, które minimalizują ryzyko wystąpienia przemocy wobec dzieci.
Placówki przystępujące do programu rejestrują się na portalu www.chronimydzieci.pl, tu oceniają stopień spełniania standardów ochrony dzieci w swojej placówce, otrzymują indywidualny plan działania oraz wnioskują o przyznanie certyfikatu. Placówkom wdrażającym standardy ochrony dzieci dedykowana jest również platforma edukacyjna www.edukacja.fdn.pl. Tu znajdą scenariusze zajęć, e-learningi i materiały edukacyjne dla profesjonalistów, rodziców i dzieci.
Baza placówek spełniających standardy ochrony dzieci będzie ogólnodostępna. To oznacza, że każdy rodzic będzie mógł sprawdzić, czy szkoła czy też przedszkole jego dziecka przystąpiły do programu i realizują politykę ochrony dzieci przed przemocą. Rodzice będą mogli także zgłaszać niepokojące przypadki i swoje zastrzeżenia do spełniania przez placówki standardów ochrony dzieci.
W ramach programu w latach 2015-16 we wszystkich województwach w Polsce zorganizowane zostaną konferencje promujące przystępowanie placówek edukacyjnych do programu „Chronimy Dzieci”, a także szkolenia dla realizatorów programu – pracowników szkół i przedszkoli na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Szacuje się, że w latach 2015-2016 do programu Chronimy Dzieci przystąpi 5000 przedszkoli i szkół z całej Polski.
W trakcie dzisiejszej konferencji wręczono certyfikaty placówkom, które uczestniczyły w pilotażowym etapie programu.
– Nie wyważamy otwartych drzwi. Od dawna zajmujemy się bezpieczeństwem w szkołach. Dzisiaj inaugurujemy drugą część rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” – mówiła Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. – Każda inicjatywa jest dla nas ogromnie ważna. Chcemy dotrzeć do każdego i każdego usłyszeć – dodała.
Przypomnijmy, wczoraj Rada Ministrów przyjęła harmonogram zadań realizowanych w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w 2015 r.
Jednym z nich jest bezpłatna pomoc dla uczniów, nauczycieli i rodziców – ogólnopolska infolinia.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
6 milionów zł – to kwota przeznaczona na realizację tegorocznych zadań w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła ich harmonogram.
W lipcu 2014 r. rząd przyjął program „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, który będzie realizowany do końca 2016 r. Celem programu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ważne jest też przeciwdziałanie agresji i przemocy ze strony rówieśników w szkole, ale i rodziny oraz innych dorosłych. Na wykonanie programu w 2015 r. w budżecie państwa przeznaczono 6 mln zł.
Ze środków programu zostaną sfinansowane następujące zadania:
Dla dzieci i młodzieży dostępny jest telefon zaufania: 116 111 (czynny w godz.12.00–22.00) przez 7 dni w tygodniu. Pod tym numerem uczniowie mogą porozmawiać o swoich problemach, otrzymają wsparcie psychologiczne i profesjonalną pomoc.
Działa też infolinia 800 100 100 (dostępna w godz.12.00–18.00), przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) adresowana jest do rodziców, nauczycieli i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dzwoniąc pod ten numer można uzyskać informacje o możliwościach reagowania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, m.in. w sytuacjach kontaktu dziecka z niebezpiecznymi treściami lub publikacji zdjęć bez jego zgody. Działają też serwisy merytoryczne (www.116111.pl oraz www.800100100.pl).
Cele programu będą osiągane przez realizację międzynarodowych standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem w szkołach i innych placówkach oświatowych. Ich ocena ma dotyczyć wdrożenia standardów np. przygotowania i realizacji polityki ochrony dzieci, monitorowania pracowników, zapewnienia im oraz dzieciom i rodzicom edukacji związanej z tematyką ochrony przed krzywdzeniem i przemocą oraz pomocy w takich sytuacjach.
Zaplanowano także lokalne konferencje inaugurujące program, szkolenia startowe i problemowe dla przedstawicieli szkół i innych placówek oświatowych, stworzenie oferty e-learningowej. Przewidziano organizację sieci jednostek wspierających działania lokalne (m.in. zorganizowane zostaną dwie edycje kursu pn. studium przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci).
Chodzi o ograniczenie patologii związanej z używaniem substancji psychoaktywnych, zwłaszcza narkomanii, agresji, przemocy i ksenofobii. Przewidziano realizowanie czterech przedsięwzięć:
Jednym z wielu ważnych rezultatów tych działań powinno być większe bezpieczeństwo w szkołach oraz wzmocnienie postaw prospołecznych, właściwej reakcji oraz zachowań asertywnych młodzieży szkolnej wobec agresji werbalnej i fizycznej, cyberprzemocy, ksenofobii oraz propozycji dostarczenia i rozpowszechniania środków odurzających.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zamierza zorganizować dwa konkursy: „Bezpieczeństwo i rozwaga – tego od Ciebie każdy wymaga” i „To warto wiedzieć”. Mają być także organizowane dni otwarte strażnic oraz próbne ewakuacje wybranych szkół i innych placówek połączone z prezentacją odpowiednich zachowań i właściwego użycia sprzętu ratowniczego w trakcie pożaru i opuszczania budynku. Zaplanowano 380 próbnych ewakuacji z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej.
W ramach tego działania przewidziano:
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej